دانلود !

دانلود !

دانلود !

دانلود !

ورود !

ورود !

فارگو چیست؟

یکی دیگر از خدمات مؤسسه پژوهشیِ روان‌شناختی سَروِهانا، که با همکاری مرکز مشاوره مهتاب انجام گردیده، اپلیکیشنِ مشاوره آنلاینِ فارگو است. فارگو چند ویژگیِ مهم را در دستورِ کار خود قرار داده است. بالا برویم پایین بیاییم به مشاوره‌های آنلاین، نقدِ اثربخشی و کیفیت وارد است. منظور این است که آیا آن‌ها می‌توانند هم‌پا و به‌همان اندازه و میزان که روان‌درمانی‌های کلاسیک کارا و عمیق مسائل را بهبود می‌بخشند؛ این‌ها هم دارای این ویژگی باشند؟ بگذارید به‌این پرسش سه پاسخ بدهیم؛ بدبینانه: خیر. خوش‌بینانه: بله. واقع‌بینانه: تا حدودی.

روان‌شناسی دانشی است که با احتمالات سر‌و‌کار دارد. وقتی ما صحبت از نگاهِ واقع‌بینانه می‌کنیم منظورمان یک نگرش منصفانه است. نگرش منصفانه به‌ما می‌فهماند محاسن و معایب هر مقوله‌ای را ببینیم، درصددِ تقلیل معایب بر بیاییم و محاسن را ارتقا بدهیم.

درست است که مشاوره‌های تلفنی نمی‌توانند در قامتِ روان‌درمانی‌های کلاسیک در بیایند، اما به‌حتم کارایی و اثربخشی دارند. بیایید این‌طور به‌ ماجرا نگاه کنیم.

آیا جامعه‌ی آماری‌ای که از اختلال و یا مسئله‌ای پیش‌آمده، رنج می‌برند همه‌گی به روان‌شناس مراجعه می‌کنند؟ یعنی همه‌گی‌شان دل‌و‌دماغِ زنگ‌زدن، وقت‌گرفتن، منتظر‌ماندن و یک مسیری را طی‌کردن برای دیدار با روان‌شناس دارند؟

فارگو - مرکز پژوهشی روان شناختی سروهانا

از همه مهم‌تر؛ آیا این آگاهی وجود دارد که می‌شود در موقعیت‌‌های بحرانی و وضعیت‌های بُغرنج بهتر است از روان‌شناس کمک گرفت؟ پاسخ این سؤال ساده است: خیر. اگر مردم پدیده‌ای به‌نام روان‌شناسی را شناخته‌اند، دلیل بر این نیست لازمه‌ی در ارتباط‌بودن با او را نیز درک کرده‌اند. روان‌شناس‌ها می‌بایست بیش‌ از هر زمانِ دیگر در ارتباط با مردم و جامعه‌ی خودشان باشند. دوستی در سال‌های نه‌چندان دور به‌طور مستمر به روان‌شناس مراجعه می‌کرد. مشکلش عدم اعتماد‌به‌نفس در رابطه با جنسِ مخالف بود. نمی‌توانست به چشم‌های طرفِ مقابل نگاه کند. و پس از چندی، شُرشُر عرق می‌ریخت. مشکلش در طی چند‌ماه به‌وفور تقلیل یافته بود. او همیشه از روان‌شناسش می‌خواست امکان دارد قبل از ملاقات‌هایی که دارم شده با شما کوتاه و گذرا تلفنی حرف بزنم؟ تا برخی موارد را با یک‌دیگر مرور کنیم؟

روان‌شناسی می‌تواند حتی تا این‌حد نیز در زندگی برخی از افراد ورود کند و نمود داشته باشد. منظورمان این است شاید بتوان همیشه چنددقیقه‌های قبل از یک موقعیت را با روان‌شناس‌مان در ارتباط باشیم. مثلاَ قبل از یک مصاحبه‌ی شغلی مهم. قبل از اتمامِ حجت با کارفرما و مطرح‌کردن تمام دغدغه‌ها. قبل از اولین دیدار مهمِ عاشقانه.

فارگو قرار است پُل ارتباطی میانِ روان‌شناس و مراجعین باشد. این پُل، سازه و معماری‌اش به تخصص، دسترس‌بودن و دانش اکتفا کرده است. برای همین منظور، فارگو کمی پا را از نمونه‌های قبلی خود فراتر نموده و یک محصولِ نو بدل شده است. فارگو در قالب اپلیکیشن ارائه می‌شود. یک اپلیکیشن که با طراحیِ جمعی از متخصصینِ در تلاش است کاربران به‌راحتیِ هرچه تمام‌تر بتوانند از آن استفاده کنند. برای همین مقوله، ما در مؤسسه روان‌شناسی سَروِ‌هانا، ماه‌ها در انتشار فارگو وقفه انداخته‌ایم تا قصد اولیه‌مان محقق شود. گفتیم فارگو کمی از نمونه‌های قبلی خود نوتر و اصلاح‌شده‌تر است. از موارد دیگر، امکان مشاوره‌ی تصویری‌ای است که فارگو در اختیار مراجعین می‌گذارد. در واقع، بسته به انتخاب مراجع در ابتدای امر، و تشخیص روان‌شناس در ادامه‌ی راه، ممکن است روندِ روان‌درمانی شکل‌ِ تصویری به‌خود بگیرد. فارگو، امکانِ مشاوره‌ی صوتی، مکاتبه‌ای و تصویری را داشته و درباره‌ی کیفیت حداکثریِ آن چاره‌اندیشی‌های متفاوت کرده است.

فارگو چه‌کار می‌کند؟

بگذارید این سؤال را طورِ دیگر پاسخ دهیم. به‌طور مثال، شخصی ممکن است از ناملایمتی‌های روزگار به ستوه آمده، از شغل خود راضی نیست و در روابطِ بین‌فردی‌اش دچار خلل شده است. او نمی‌داند چه کند و آگاهی ندارد چه‌طور نیز می‌تواند در صددِ رفعِ مشکلش بر بیاید. فرض می‌گیریم او به طریقی با فارگو آشنا شده و این اپلیکیشن را روی موبایل خود دارد. کافی است او وارد اَپ بشود و در کسری از ثانیه با سوپروایزِر فارگو وارد گفت‌‌و‌گو می‌شود. سوپروایزر، پس از چند سؤال ساده و دریافت و ادراکِ مسئله‌ی اصلی به مراجع فهرستی از روان‌شناسان فارگو را ارائه می‌دهد که در زمینه‌ی مورد‌نظر تخصص داشته و فعالیت می‌کنند. کاربر(مراجع)، می‌تواند از روی فهرستِ روبه‌روی‌اش و توضیحات مربوطه درباره‌ی هر روان‌شناس، مشاورِ مطلوبش را انتخاب کند. به‌همین‌سادگی. شاید این فرایند کم‌تر از پنج‌دقیقه صورت بگیرد. پس از آن، به‌احتمالِ فراوان در همان‌روز جلسه‌ای برای او با روان‌شناس ترتیب داده می‌شود. و او از آن‌شب به‌بعد می‌تواند بگوید “با روان‌شناسم حرف زدم”

لابه‌لایِ مثال این‌که “فارگو چه‌کار می‌کند” یک مسئله‌ی مهم نهفته است. فارگو در تلاش است و تأکید دارد تا جای ممکن برای حوزه‌های مختلف، جمیعی از روان‌شناس‌ها را داشته باشد. یعنی ما در فارگو، روان‌شناسی داریم که فقط در حوزه‌ی اضطراب مشاوره می‌دهد، دیگری در افسردگی و آن یکی زوجین و روابط عاطفی. شما پس از هر جلسه‌ی مشاوره‌تان نسبت به‌آن روند بازخورد می‌دهید تا دیگران نیز بدانند بهتر است با چه‌کسی جلسه داشته باشند؟

یکی دیگر از ویژگی‌ها و امکان‌های فارگو، سامانه‌ی «وبینار[1]» است. وبینار نیز قرار است برخی نیازها و دغدغه‌های دیگر را تسهیل ببخشید. در واقع وبینار بسترِ ارائه‌ی یک سخنرانی، کارگاه و یا سمینار مبتنی بر وب است. یعنی ممکن است در یک‌زمانِ واحد، در چند محدوده‌ی جغرافیاییِ گوناگون تعداد افراد بالایی بتوانند در یک سمینار به‌طور آن‌لاین شرکت کنند. وبینارها به‌دو دسته مهم تقسیم می‌شوند.

ارزش صادرات نفت

کارگاه‌ها:

امروزه، تبِ شرکت در کارگاه‌ها داغ و فراوان است. گاه ممکن است دل‌مان بخواهد در دوره‌ی شخص مورد‌نظر و خاصی شرکت کنیم. اما فاصله‌ی مکانی بسیار زیاد و شاید قیمت گزافِ آن‌ها موجب نشود بتوانیم در آن دوره‌ها حضور داشته باشیم. برای همین این امکان به‌صورت آن‌لاین با هزینه‌هایی به مراتب به‌صرفه‌تر محقق خواهد شد.

گروه‌درمانی:

اگر بتوان مشاوره‌های فردیِ اثربخش و کارایی به‌وجود آورد، پس احتمالاً می‌شود به گروه‌درمانی‌های آن‌لاین و سودمند نیز فکر کرد. گروه‌درمانی‌ها، سالیان سال است که مورد استفاده قرار می‌گیرند حال در فارگو می‌توان آن‌ها را به‌صورت آن‌لاین نیز تجربه کرد.

به‌طور ساده، فارگو، اپلیکیشن مشاوره فردی و گروهی بوده که ویژگیِ اصلی آن تأکید بر روند روان‌درمانیِ اثربخش و کارا است.

مُراجع کیست؟

فردی که از برخی مسائل روانی رنج بُرده و نیاز به در میان گذاشتن پاره‌ای از امور زندگی با یک مشاور و متخصص دارد. مراجعین ممکن از طیف‌های گوناگون و گسترده‌ای را در بر بگیرد.

مشاور کیست؟

در فارگو، روان‌شناسان دارای مدرک کارشناسی‌ارشد و دکتری که هر یک در حوزه و حیطه‌ی خاص تخصص دارند، امکان مشاوره و خدمات‌رسانی را فراهم می‌کنند. روان‌شناسان در این بخش در تلاش هستند کیفیت ارائه را تا جای ممکن در دستورِ کار  و بهترین و بالاترین میزان خدمات‌رسانی را داشته باشند. آن‌ها در تلاش هستند سلامت روان را تا حد امکان برای مراجعین به ارمغان بیاورند.

مشاورارشد کیست؟

مشاورارشد رابطِ بین مشاور و مراجع است. شاید بتوان به‌آن نقش منشی را داد با این تفاوت که مشاورارشد گاه موجب تنویر مراجع می‌گردد و آن‌ها را برای دسترسی به‌یک فرد متخصص با توجه به مسئله‌ی هر مراجعه هدایت می‌کند. مراجعین می‌توانند در صورت تغییر مشاوره‌شان از مشاورارشد کمک بگیرند و سؤالات مربوط به کیفیت ارائه‌ی خدمات را از او بپرسند. شاید بتوان گفت شبیه وظیفه‌ی منشی، در دفاتر روان‌شناسی، با این تفاوت که مشاورارشد در فارگو از دانشِ روان‌شناسی بَهره می‌برد و تحصیلات دانشگاهی در این زمینه دارد و از همه مهم‌تر پس از فهمِ مشکل و مسئله‌ی مراجع به تشخیص و صلاح خود، متخصص را با توجه به مشکل مطرح‌شده به کاربر معرفی می‌کند.

ویژگی‌های مشاور فارگو

با تجربه است

برای مدت زمانی مشخص تجربه‌ی دیدن مراجع و مشاوره را داشته و دارد.

حوزه‌ی کارکردی‌اش مشخص است

او در یک حیطه‌ی مورد نظر کار می‌کند. به‌طور مثال او در حوزه‌ی مسائل خُلقی تخصص داشته و کار می‌کند.

رویکرد اجرایی و درمانی‌اش مشخص است

او با توجه به حوزه‌ی کاری‌اش از یک یا دو رویکرد بَهره می‌برد. به‌طور مثال او از شناخت‌درمان‌گری استفاده کرد و بر واقعیت‌درمان‌گری نیز تسلط دارد

امین و راز‌دار است

اصل اساسی در روند روان‌درمانی بود و مشاورِ متعهد به فارگو این مهم را با جان‌و‌تن انجام داده و رفتار کرده.

به ضوابط فارگو پای‌بند بوده و در تلاش برای ارائه‌ی کیفیتی خدماتی بالا است

مثل هر سامانه‌ی دیگر، فارگو نیز راهبردها و اهداف خاصی را در ذهن داشته و در جهت نیل به دست‌یابیِ آن‌ها مقاصد خود را دنبال می‌کند.

از اصولِ حرفه‌ای روان‌درمانی آگاه است

هر دانش‌آموخته‌ی رشته روان‌شناسی و متخصص از این اصول مطلع بوده و از آن‌ها در روندِ درمان بهره می‌برد

تعهد و مسئولیت برای اثربخشی داشته

برای سلامت روان و بهبودِ وضعیت مراجع متعهد بوده و در این طریق مسئولانه و واقع‌بینانه فعالیت می‌کند.

فارگو با نمونه‌های مشابه خود چه تفاوت‌هایی دارد؟

قبل از هرچیز، فارگو ادامه دهنده‌ی نمونه‌های قبل اما با ساز‌و‌کاری احتمالا تکامل‌یافته‌تر در شکل و محتوا است.

یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های فارگو، مشاوره آن‌لاین به داخل و خارج از کشور است.

این‌مهم در تلاش است به ایرانی‌های مهاجر و مقیم کشورهای دیگر نیز مشاوره بدهد.

دیگر تفاوتِ فارگو، نگاهِ تخصصی آن به مسئله‌های مراجعین است.

در واقع، هر متخصص و روان‌شناسِ فارگو در یک حوزه‌ی مربوطه فعالیت داشته و مراجعین بر اساس یک فهرست می‌توانند متخصص مورد‌نظر خود را انتخاب کنند.

تفاوتِ عمده‌ی دیگر فارگو قابلیت «اپلیکیشن» بودنِ آن به‌صورت شبانه‌روزی است.

این مقوله موجب می‌شود دسترسیِ شما به مشاور آسان و همه‌وقت صورت بگیرد.

فارگو - مرکز پژوهشی روان شناختی سروهانا
پس از هر چیز

تا به‌این‌جا خواندیم و تقریباً دست‌مان آمد که فارگو چه است و چه می‌کند؟ همان‌طور که در ابتدا آمد و گفته شد روان‌شناسی آمده برای آن‌که منجر به حالِ بهتر آدم‌ها شود، هدف فارگو در این راستا خواهد بود. ما، به‌این مسئله باور داریم. باور به‌این‌که می‌شود کاری کرد، می‌شود مثمرثمر واقع شد و تأثیرگذاری داشت.

فارگو قرار است بیش از پیش مردم و جامعه را با حوزه‌ی روان‌شناسی آشنا کند. ما، در نظر داریم، روان‌شناسی می‌بایست یک پیوند عمیق، صمیمانه و همراه با اعتماد را مردمِ جامعه خود برقرار کند. در همین راستا می‌شود به ایده‌های مختلف فکر کرد. محتواهای گوناگون را طراحی کرد. ما به فارگو رسیده‌ایم.

فارگو قرار است پیوند برقرار کند؛ پیوند مردم با روان‌شناسی را.

شرکت در نظرسنجی فارگو

شرکت در نظرسنجی فارگو

جهت ارتقاء کیفیت برنامه فارگو، لطفا در نظر سنجی شرکت کنید

نظر سنجی اپلیکشن فارگو

درباره سروهانا

00

Cart