اخبار و مقالات

آذر 18, 1398

بهداشت رواني نوجوان

نوجوان‌ها را بهتر بشناسیم- بلوغ- قسمت دوم

يكي از مهم‌ترين و پرارزش‌ترين دوران زندگي هر فرد نوجواني است زيرا تمامی تحولات و دگرگوني‌هاي جسمي و رواني از این زمان آغاز می‌شود و بلوغ نقطه عطفي در گذر زندگي او از مرحله كودكي به بزرگسالي است.

پذیرش نوجوان

از جمله نکات مهم در بلوغ برقراري ارتباط صحيح با نوجوان است.تغييراتي كه درجسم و روان فرزند شما روي مي‌دهد نشاندهنده ورود او به دوران بزرگسالي است. او مي‌خواهد هويت جديدي را براي خودش به دست آورد، طبيعي است كه در برقراري رابطه با او مشكلاتي براي شما والدین بوجود آيد. گام اول براي ايجاد و تحكيم يك رابطه صميمانه‌تر و گرمتر با نوجوان، پذيرش نوجوانان با تمام كاستي‌هاي رفتاري، نقاط قوت و توانايي‌ها و احساساتش در کنار خود است. اعتماد به نفس او را با كم اهميت جلوه دادن اشتباهات و تقدير از كارهاي پسنديده‌اش بالا ببريد.

بلوغ

نوجوان با قبول تحولات بلوغ مى‌خواهد هويت خويش را از نو بازسازى كند و این مخالفت و ستيز نوجوانان با والدين خود و عصيان آنان در برابر ارزش‌ها و دخالت‌هاى ديگران، تنها براى تثبيت هويت و جدا نمودن هويت خويش از سايرين است. توقع حرف‌ شنوي از نوجوان حاكي از ارتباط يك طرفه، معيوب و غير قابل دوام است که منجر به سركشي و عصيان نوجوان در برابر دستورات شما مي‌شود و به رابطه عاطفي و صميمانه بين شما و او لطمه مي‌زند.

, , , , , , , , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید