اخبار و مقالات

دی 22, 1398

چیستی و چرایی طرحواره انزوای اجتماعی…

دانش عمومی روان‌شناسی- طرحواره
طرحواره انزوای اجتماعی – بیگانگی

طرحواره انزوای اجتماعی – بیگانگی معمولاً در سنین نوجوانی شکل می‌گیرد، در حالی که عموماً  طرحواره‌ها ریشه در کودکی انسان دارند. وقتی کودک به سن نوجوانی می‌رسد و وارد اجتماع می‌شود، تأثیرپذیری بالایی که نوجوان در سنین نوجوانی در جامعه و بین دوستان خود دارد باعث شده اگر زمانی مورد تحقیر و تمسخر قرار بگیرد به‌احتمال زیاد از جامعه منزوی شده و احساس غریبی و بیگانگی کند. این گونه افراد خود را جدای از جامعه می‌بینند و دائماً با همه قهر هستند. احساس متفاوت بودن و تعلق‌نداشتن به هیچ‌کجا و هیچ‌جمعی همواره آن‌ها را آزار می‌دهد.

معلولیت‌های جسمی، مشکلات مادرزادی، ظاهر عجیب مثل رنگ پوست متفاوت و یا متولد شدن یک کودک زال در خانواده ،گویش متفاوت، اقلیت‌های‌ِ مذهبی و قومیتی، لکنت زبان، مشکلاتِ‌ذهنی، کند‌ذهنی و مشکلاتِ‌یادگیری از جمله دلایل جسمی و اجتماعی و ذهنی برای مهیا ساختن بسر مناسب این طرحواره محسوب می‌شوند.

طرحواره انزوای اجتماعی

کسانی که به طرحواره انزوای اجتماعی_بیگانگی گرفتار هستند مطلقاً حاضر به شرکت در هیچ جمعی نیستند، هیچ دوستی ندارند و همواره در همه جا تنها و در حاشیه هستند.در صورتی‌که  مبتلایان به طرحواره نقص_شرم در جمع حاضر می‌شوند ولی اعتماد‌به‌نفس حرف زدن ندارند و احساس حقارت می‌کنند.

سبک‌های مقابله در مقابل این طرحواره:

 1. تسلیم: در گروه‌ها مشارکت نمی‌کنند.
 2. اجتناب: از جمع‌ها دوری می‌کنند.
 3. جبران افراطی: برای ملحق شدن به گروه نقش بازی می‌کنند ولی در اصل احساس تعلق به آن نمی‌کنند. 

  طرحواره‌ی پذیرش جویی و جلب توجه
  طرحواره بی‌اعتمادی/بدرفتاری
  طرحواره محرومیت هیجانی
  طرحواره خود تحول نیافته-گرفتار
  طرحواره رها شدگی
  طرحواره‌ی نقص و شرم
  طرحواره‌ی استحقاق/ بزرگ‌منشی
  طرحواره وابستگی _ بی‌کفایتی
  طرحواره‌ی شکست 

, , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید