اخبار و مقالات

دی 2, 1398

کشف هویت جنسی

نوجوان‌ها را بهتر بشناسیم-بلوغ- قسمت چهارم

بلوغ جنسی مرحله‌ای از رشد و نمو صفات جنسی محسوب می‌شود که پسر یا دختر از آن به بعد از نظر رشد جنسی همانند مرد و زن هستند که  مهم‌ترین معیار و شاخصه رشدی، در دوره نوجوانی محسوب می‌شود که این خود از  نشانه‌‌های بلوغ است. در این دوران نوجوان  به كشف هویت جنسی و تفكیك بین زنانگی و مردانگی خود می پردازد و نخستین سوال‌ها و کنجکاوی‌ها در ذهنش پدیدار می‌شود. در طول دوره بلوغ، تغییرات چشمگیری در اندازه‌ی اندام‌های جنسی پسران (بیضه ها و آلت) و اندام‌های جنسی دختران (تخمدان ها، رحم و مهبل) صورت می‌گیرد. ویژگی‌های ثانوی جنسی نیز که مردان را از زنان متمایز می‌سازد، نظیر روییدن موی صورت در پسران و رشد پستان‌ها در دختران، آغاز می‌شود. یکی از  شاخص‌های رشد جنسی دختران عادت ماهانه و در پسران رشد آلت، جهش قد و کلفت شدن صدا می‌باشد. این تفاوت جنسیت باعث شده تا انرژی پسران عمدتاً جهت‌گیری خارجی داشته و به کنترل و تسلّط بیرونی متمرکز باشد، این درحالی‌ست که انرژی روانی دختران عمدتاً متوجه دنیای درونی و عاطفی آن‌هاست.

بلوغ جنسی

رشد هویت جنسی، بخشی از فرایند عمومی رشد جنسی است و اساس زیستی دارد. غریزه جنسی، غریزه‌ای خدادادی است كه برای تمایل به جنس مخالف در انسان نهاده شده و باید مانند هر چیز دیگر تربیت شود تااینکه سمت و سویی طبیعی و اصولی پیدا کردده و به انحراف كشیده نشود. در صورتی كه به كودكان و نوجوانان به طور صحیح در این باره اطلاعات داده نشود آن‌ها دچار سردرگمی شده و  به سمت كانال‌های نامشروع مانند اینترنت و ماهواره رفته تا اطلاعات خود را درباره این مساله افزایش دهند در حالیكه امكان دارد اطلاعاتی كه این وسایل در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند، اشتباه و آسیب‌زا  باشد. بسیاری از انحرافات و كجروی‌های جنسی نتیجه شفاف نبودن والدین و پرهیز از دادن پاسخ به سوالات فرزندان و رودربایستی‌ با آن‌ها یا ترس از شکستن و از بین رفتن حرمت خانوادگی‌ست.

شناخت جنس مخالف و پدید آمدن عشق‌های نوجوانی در این دوران باید با تفکر منطقی همراه باشد چراکه کنترل نکردن هیجانات سبب به خطر افتادن آینده نوجوان و کشیده شدن او به سمت انحرافات می‌شود.

پر کردن اوقات فراغت، رفع بیکاری، ورزش کردن و سوق دادن و هدایت نوجوان به سمت استعدادها و علایق‌اَش می‌تواند بر سلامت جنسی نوجوانان مؤثر باشد. والدین می‌توانند با برنامه‌ریزی‌هایی در این زمینه طبق مهارت و علایق نوجوان خود ضمن کمک به سلامت جنسی فرزندشان، شرایط پرورش استعداد و توانایی‌های او را فراهم کنند.

پست‌های قبلی «سَروِهانا» در مورد بلوغ نوجوانان

نوجوان؛ پرشور و آتشی مزاج

بهداشت رواني نوجوان

چالش‌های نوجوانی

, , , , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید