اخبار و مقالات

خرداد 19, 1399

مهارت حل‌مسئله

حل مسئله یک مهارت است

در زندگی روزمره، مسئله‌های متفاوتی وجود دارد. اما موضوع مهم این است که هر فردی چگونه با مسائل مختلف زندگی‌اش برخورد می‌کند و چگونه آن‌ها را حل می‌کند. چنانچه فردی توانايي حل مسائل و مشكلات را نداشته باشد ممكن است به راه‌حل‌هاي ناسازگارانه و غيرمنطقي رو آورد و مسئله را پيچيده‌تر از آنچه هست، كند. اما باید بدانید که مهارت حل‌مسئله از مهارت های اکتسابی است.

مهارت حل‌مسئله

١-آگاه شدن از مسئله:

اولین مرحله از هر نوع حل مسئله‌ای، آگاه شدن از آن است. این آگاهی ممکن است از درون یا بیرون شخص منشاء بگیرد. در بسیاری از موارد کاری از سمت بیرون (شخصی دیگر) به شخص سپرده شده و در مواردی خود شخص متوجه می‌شود که با یک مسئله جدید مواجه شده که نیاز به رسیدگی دارد.

یافتن آگاهی معمولاً اتفاق می‌افتد اما مهم‌ترین موضوع در آغاز روند حل مسئله، سطح آگاهی فرد است.

٢-داشتن نگرش مثبت نسبت به مشکل:

برخی افراد وقتی با یک مسئله رو به رو می شوند آن را یک معضل غیر قابل حل می بینند. چنین رویکردی، نخستین مانع برسر راه حل مسئله است. زیرا وقتی فرد مسئله یا مشکلی را غیر قابل حل ببیند انگیزه لازم برای مقابله موثر با آن را از دست می دهد.

٣-روش حل مسئله:

باید مسئله را به‌صورت کامل و مشخص برای خود تعیین کنیم. قدم بعدي اولويت‌بندي مشكلات از حيث اهميت مسائل است.

٤-تمرکز بر راه‌حل:

هنگامی که فرد به آگاهی کامل از مسئله رسید و اهداف خود را تعیین کرد، وقت آن می‌رسد که فرد، راه حل‌های احتمالی و جایگزین را به وجود آورد. این مرحله را می‌توان خلاقانه‌ترین بخش از پروسه حل مسئله دانست. در این مرحله هر راه حلی که به ذهنتان میرسد را یادداشت کنید. البته باید برخی از راه‌ها نیز حذف کرد چراکه ممکن است کاربردی نباشند.

٥-ارزیابی و بررسی راه‌ حل‌ها برای انتخاب مناسب‌ترین راه:

در این مرحله از حل مسئله پس از تهیه یک لیست از راه حل‌های انتخاب شده، باید نسبت به ارزیابی آن‌ها اقدام کنید. در این مرحله لازم است که راه حل‌ها بررسی و قضاوت شوند و باید دید که آیا به مشکل پاسخ می‌دهند یا خیر. بسیار مهم است که انگیزه‌ها و تفکرات شخصی خود را وارد فرآیند ارزیابی نکرده و راه حل‌ها را فقط به وسیله معیارهایی منصفانه و استاندارد بسنجید.

در این مرحله حتما با فردی امین و متخصص در زمینه مسئله ای که دارید براي انتخاب بهترین راه حل مشورت کنید.

موسسه پژوهشی روانشناختی سروهانا ارائه کننده خدمات مشاوره حضوری و مشاوره آنلاین

٦-اجرا و عملی کردن راه حل:

آخرین مرحله حل مسئله پس از انتخاب بهترین راه‌حل با توجه به معیارها، عملی کردن آن است.

 

مهارت حل‌مسئله - سروهانا

 

مشاهده مقاله های دیگر در آخرین مطالب

مطالعه مباحث روانشناختی در مجله بهروان

, , , , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید