اخبار و مقالات

آذر 11, 1398

خواهش می‌کنم مرا تنها نگذار!

دانش عمومی روان‌شناسی- طرحواره

طرحواره رهاشدگی

یکی از روش‌های درمانی مهم امروز در روان‌شناسی بحث طرحواره‌درمانی و تله‌های زندگی است.فرد در این طرحواره درمانی به صورت مستمر نگران از دست دادن نزدیکان خود است.
مهم‌ترین علامت طرحواره رهاشدگی این است که افراد نمی‌توانند با هم روابط صمیمانه و در عین حال متعهدانه‌ای داشته باشند چون فردی که چنین طرحواره‌ای دارد، از طرد شدن می‌ترسد؛ به عبارت دیگر، انگار با خودش می‌گوید: می‌ترسم که وارد رابطه عاطفی بشم و دل ببندم، بعد طرف مقابل ولم کنه بره!”.
شما در یک رابطه بلاتکلیف قرار دارید که از یک طرف دائما فرد مقابل به شما ابراز علاقه می‌کند و از طرف دیگر نمی‌تواند برای یک رابطه پایدار پا پیش بگذارد و به رابطه عنوان خاصی بدهد.

طرحواره رهاشدگیواکش این افراد به این نوع طرحواره چیست؟

کسانی که طرحواره رهاشدگی دارند، نسبت به هرگونه اقدام شما برای ترک رابطه، واکنش‌های افراطی نشان می‌دهند؛ به عنوان مثال اگر شما احساس کنید که از این رابطه بلاتکلیف و ناراحت کننده خسته شدید و می‌خواهید آن را ترک کنید فرد مقابل با دعوا راه انداختن، التماس‌های بیش از حد، عصبانیت و … تلاش می‌کند که شما را در رابطه نگه دارد. ممکن است چنین مواردی را در خودتان هم دیده باشید؛ به‌عنوان مثال فرد مقابل‌تان به شما بگوید که این رابطه را تمام کنید و شما احساس کنید که انگار دارید می‌میرید و بدون این فرد نمی‌توانید زندگی کنید. به همین دلیل تلفن را بر می‌دارید و بی‌وقفه به فرد مقابل‌تان زنگ می‌زنید یا اگر جواب نداد جلو در خانه، محل کار یا … می‌روید و با گریه و زاری و یا تهدید به آسیب زدن و غیره، تلاش می‌کنید که او را برگردانید.
اگر چنین مواردی را در خود یا شریک عاطفی‌تان دیدید، بهتر است بدانید که شما به احتمال زیاد طرحواره فعال رهاشدگی دارید.

 

, , , , , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید