اخبار و مقالات

اسفند 19, 1398

تستِ شخصیت‌شناسی MBTI

دانش عمومی روان‌شناسی/تستِ شخصیت‌شناسی MBTI

یکی از راه‌ها شناخت خود آزمون‌های شخصیت است. به‌راستی که هر چقدر خودمان را بهتر بشناسیم، می‌توانیم بهتر از توانایی‌های خودمان استفاده کرده و زندگی رضایت‌بخش‌تری را تجربه کنیم.
آزمون خودشناسی مایرز–بریگز یا همان تست MBTI، یکی از آن تست‌های‌یست که به ما ایده‌های جالبی درباره شخصیت‌مان می‌دهد.‌ تستِ شخصیت‌شناسی MBTI از شناخته‌شده‌ترین تست‌های شخصیت‌شناسی است.ایده‌ی اصلی تست MBTI بر اساس روانشناس تحلیلی یونگ است. یونگ معتقد بود دریافت بشر از جهان اطرافش به چهار طریق انجام می‌پذیرد: حس و شهود، احساس و تفکر. البته بعدها دو جنبه دیگر نیز به این جنبه‌های چهارگانه اضافه شد: قضاوت و دریافت.
این ۶ جنبه به اضافه جنبه‌های درونگرایی و برونگرایی، ۱۶ تیپ شخصیتی را می‌سازند. نکته‌ی جالب این دسته‌بندی این است که هر کدام از این تیپ‌ها نقاط قوت و ضعف خود را داشته و هیچ‌گونه ارزش‌گذاری در مورد فرد انجام نمی‌دهند. یونگ معتقد بود که بشر برای داشتن روانی سالم باید پذیرای جنبه‌های شخصیت‌ی‌اَش باشد. نتایج این آزمون شخصیت شما را در موارد زیر نشان می‌دهد :

  • بــرون گـرا یـا درون گـرا
  • شهودی یا حسی
  • ادراکی یا قضاوتی
  • احساســی یـا منطقـیگرفتن  شاخص Myers-Briggs Type می‌تواند بینش زیادی در شخصیت شما ایجاد کند، به‌همین‌دلیل است که این ابزار بسیار محبوب شده‌است. حتی بدون در اختیار داشتن پرسشنامه کتبی، احتمالاً می توانید بلافاصله برخی از این ویژگی‌ها را در خودتان تشخیص دهید.
    در ادامه پست‌های بعدی به‌کاوش در مورد این 16تیپ شخصیتی خواهیم پرداخت.
    با ما همراه باشید…. 
, , , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید