اخبار و مقالات

اردیبهشت 13, 1399

آگاهی، دانش، کیفیتِ زندگی

تفاوت‌های بین کیفیت، نحوه زندگی و مسیری که افراد طی می‌کنند، همگی ناشی از انتخاب‌ها و تصمیم‌های آن‌ها در برهه‌های مختلف زندگی است.تمام زندگی ما تا پایان، مجموع کل انتخاب‌هایی است که می‌کنیم.
ما از صبح تا شب دائماً در حال انتخاب و تصمیم‌گیری هستیم.
مسئله مهم اینجاست که همین انتخاب‌ها هستند که مسیر زندگی ما را می‌سازند و موفقیت یا شکست ما را در جنبه‌های مختلف زندگی رقم می‌زنند.

برای مثال اولین تصمیم و انتخاب هرروز، ساعت بیداری‌مان در آن روز است.انتخاب بعدی اولین فعالیت بعد از بیداری‌مان است: ورزش کردن یا گشتن در شبکه‌های اجتماعی و چک کردن اخبار،و…
این انتخاب‌ها تا شب ادامه‌دارند و با انتخاب هر گزینه، عملاً گزینه بعدی را حذف می‌کنیم. همین انتخاب‌های کوچک هستند که مسیر زندگی ما را می‌سازند و باعث ایجاد تفاوت‌های بزرگ بین افراد می‌شوند.
تفاوت اصلی بین افراد موفق و افراد عادی این است که افراد موفق بسیاری از انتخاب‌هایشان را از روی آگاهی انجام می‌دهند و کاملاً متوجه این موضوع هستند.
ولی افراد معمولی خیلی از کارهای روزانه‌شان را از روی عادت و به‌صورت غیرارادی انجام می‌دهند و حتی در بسیاری از اوقات متوجه نیستند که در حال انتخاب یک گزینه از میان چندین گزینه موجود هستند.
بزرگ‌ترین مسئله شما این نیست که از روی عمد انتخاب‌های بد می‌کنید. اتفاقاً حل کردن این مشکل خیلی راحت است. بزرگ‌ترین مسئله شما این است که موقع انتخاب‌هایتان اصلاً به آن‌ها توجه نمی‌کنید.
تا زمانی‌که ناخودآگاه انتخاب می‌کنید، نمی‌توانید آگاهانه آن رفتار بیهوده را تغییر دهید و به عادت‌های سازنده تبدیل کنید.
افراد موفق وقتی تمام انتخاب‌هایشان را آگاهانه انجام می‌دهند، مسئولیت انتخاب‌های خودشان را هم می‌پذیرند و این رفتار نشانگر رشد و بلوغ انسان‌هاست.

, , , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید