اخبار و مقالات

اردیبهشت 10, 1399

شادی؛ مکمل شادکامی

ما انسان‌ها موجوداتی عاطفی آفریده شده‌ایم و از احساسات و هیجان سرشار هستیم. زندگی بدون احساس ‌و هیجان خسته‌کننده و کسالت‌آور است و فرد را ناامید و مأیوس می‌کند. شادی وشادکامی هیجان‌هایی پایه هستند که برای ما اهمیت فراوان دارند.
شادی هیجان خوشایندی است که درلحظات لذت‌آور و مفرح به‌فرد دست می‌دهد. همه ما دوست داریم شاد بمانیم ولی جالب است بدانیم که شادی‌ کوتاه‌مدت بوده وممکن است دوام زیادی نداشته‌ باشد. ازطرف دیگر شادی نمی‌تواند خیلی عمیق باشد و بر تمام لحظات زندگی فرد تأثیر بگذارد. برای مثال ما درموقعیت‌های مختلف مانند جشن‌ها، مسابقات و مدت کوتاهی شاد می‌شویم ولی ممکن است عمیقاَ از درون خوشحال نباشیم و پس‌از‌مدتی‌همه لحظات شاد فراموش شود. در حقیقت شادی هیجانی نشاط‌آور است ولی دوام زیادی ندارد مگر اینکه اتقاق دیگری در فرد بیافتد.
بخش مکمل شادی را شادکامی ‌تشکیل می‌دهد که دوام و عمق بیشتری داشته و به‌فرد احساسی از رضایتِ درونی پایدار می‌دهد. اگر شرایط زندگی شخصی و اجتماعی فرد به او فرصت ندهد که شادی را به شادکامی تبدیل کند او به درونی خوشحال و رضایت‌آمیز نخواهد رسید. در چنین حالتی است که همه‌چیز زود به پایان می‌رسد. درواقع شادکامی درونی باعث می‌شود تا ما تقریباً در همه شرایط خوشحال و شاد باقی بمانیم. مطمئنا برای ما مهم است که بدانیم چگونه می‌توانیم به شادکامی دست یابیم. شادکامی چگونه شکل می‌گیرد و توسط چه عاملی هدایت می‌شود.

, , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید