اخبار و مقالات

آذر 27, 1398

مبنای اولیه‌ی پیوند؛ ارتباطات

 روابط ..سنگ‌بنا – مهارت‌های ارتباطی زوجین

ارتباطات، مبنای اولیه‌ی پیوند با دیگران است. ارتباطات مؤثر، موجب رشد و شکوفایی افراد و آسایش و آرامش روانِ انسان می‌شود.ارتباط در ساده‌ترین مفهوم، ارسال و دریافت پیام است. این پیام می‌تواند افکار، عقاید، احساسات، آرزوها و نیازهای طرفین ارتباط باشد.

مهارت های ارتباطی

در این میان ارتباطات میان فردی بسیار حائز اهمیت است. مهارت صحبت کردن، گوش کردن و مهارت ارتباط غیر کلامی از جمله اصلی‌ترین مهارت‌های ارتباطی زوجین محسوب می‌شوند. عدم آگاهی نسبت به این مهارت اساسی، به بروز بسیاری از سوءتفاهم ها، تعارض ها و تنش های میان زوجین می‌انجامد. اختلال در ارتباط، یا به عبارتی اختلال در فرایند تفهیم و تفاهم، باعث بروز اختلاف و درگیری، طلاق عاطفی و حتی طلاق رسمی خواهد شد.  تفاوت‌های بین سبک ارتباطی مردان و زنان می‌تواند موجب بروز سوءتفاهم و اختلاف شود.

روابط بین زوجین بخش بااهمیتی از زندگی مشترک را تشکیل می‌دهد که نقش بسزایی در تحکیم بنیان خانواده دارد. اگر روابط بین زوجین خوب شروع شود، تصویر خوب بودن زندگی برای زوجین مجسم خواهد شدو این ارتباط رضایت بخش بین زوجین باعث بالا رفتن سلامت‌ِروان در آن‌ها شده و کیفیت زندگی مشترک را بهبود می‌بخشد. از طرف دیگر اگر این آغاز مناسب نباشد، می‌تواند باعث بوجود آمدن احساسات ناخوشایند و دودلی و تردید در وضعیت روحی و روانی آن‌ها شود.  

«برقراری ارتباط مؤثر، مهارتی‌ست آموزشی که موسسه سروهانا چندی‌ست که در جهت آموزش این مهارت‌های ارتباطی به مخاطبان و مراجعین خود  گام برداشته وزوجین را به بازنگری در روابط‌شان سوق می‌دهد.»

 

, , , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید