اخبار و مقالات

بهمن 12, 1398

“لحن و صدایِ ما بیان‌کننده‌ی منظور ما است”

کودکان اطراف ما – برخورد با کودکان            نویسنده: عماد رضایی‌نیک

وقتی با کودکان‌ حرف می‌زنیم، بیش‌تر وقت‌ها‌ آن‌ها منظورِ ما را از تُن و لحنِ صدای ما متوجه می‌شوند. با یک وضعیت پُر تکرار آغاز کنیم. زمانی‌که بیرون از فضای خانه مثل فروشگاه، پارک و یا میهمانی هستید به تُنِ صدای بزرگ‌ترها توجه کنید. بزرگ‌سالان به‌نُدرت با بچه‌ها، باهمان تُنِ صدای معمولی و عادی صحبت می‌کنند که با یک‌دیگر حرف می‌زنند. حال، وقتی در خانه تنها هستید، به لحن و شدت صدای خود توجه کنید. در واقع، چه‌چیزی را می‌خواهید به‌او برسانید؟ و از همه مهم‌تر‌؛ فرزندتان چه می‌شنود؟
احتمال می‌رود بسیاری از مواقع لحنِ حرف‌های ما و تُنِ صحبت‌های ما موجب برهم‌خوردن رابطه‌های‌مان گردد. گاه ممکن است ما از کلمه‌های مهربانانه و محبت‌آمیز استفاده کنیم، اما لحن‌مان آزاردهنده و تحقیرکننده باشد. یک مثالِ آشنا. پدری مشغول کمک‌کردن به فرزندش است تا بتواند مشق‌هایش را به پایان برساند. فرزند، به‌هر‌دلیل تسلط کافی بر تکالیفِ محول‌شده ندارد و‌ نمی‌تواند کارش را به اتمام برساند. پدر توی ذوقَش می‌خورد و می‌گوید:
«چرا نمی‌فهمی‌ عزیزم؟ این‌که چیزی نیست؟»
فرزند، به‌احتمال فراوان مات‌و‌مبهوت، گیج‌و‌سردرگم و با احساس ناخوشایند به دفتر و کتابش نگاه می‌کند. پدری که قرار بوده کمک کند، موجب بروز احساس درماندگی می‌شود. و به‌او القا می‌کند امیدی به یادگیری‌اش وجود ندارد. نکته‌ی بسیار مهم دیگر، مثل کودکان حرف‌زدن که‌ گاه به‌درآوردن اَدای آن‌ها اطلاق می‌شود، است. برخی از روان‌شناسان این تقلید را نشانه‌ی کوچک‌شمردن کودکان قلمداد می‌کنند. بهتر است به‌طرز، حالت و تُنِ صدای‌مان وقتی با کودکان حرف می‌زنیم توجه کنیم.

"لحن و صدایِ ما بیان‌کننده‌ی منظور ما است"- سروهانا

با تمرین ‌‌و دقت، در می‌یابیم که گاه تا چه‌حد قدر و ارزش فرزندان‌مان را به سُخره می‌گیریم. ما با آن‌ها کودکانه صحبت می‌کنیم، گاه هیجان‌های ساختگی برای برانگیختن علاقه و توجه‌شان نشان‌ می‌دهیم، و گاه‌تر، با لحنی احساساتی با آن‌ها حرف می‌زنیم که توجه‌شان را بیش‌‌از‌این‌ها‌ جلب کنیم. نکته‌ی حایز اهمیت این است که اگر با فرزندان خود همانند دوستان‌مان حرف بزنیم، طوری که احساس و برداشت کنند که با ما برابر هستند، درهای ارتباط را به روی‌شان باز کرده‌ایم. نه کودکانه و نه محقرانه. نه خیلی بلند و مستبدانه و نه خیلی تصنعی و سهل‌گیرانه.

 

, , , , , , , , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید