اخبار و مقالات

خرداد 22, 1399

عوامل موثر بر دلبستگی ‌ایمن

عوامل موثر بر دلبستگی‌ ایمن را در موارد زیر میتوان یافت کرد :

١.فرصت برقرار کردن رابطه نزدیک:

نوزادان باید با والدین ارتباط داشته و رابطه نزدیکی با هم برقرار کنند تا پیوند عاطفی عمیقی بین آن‌ها شکل بگیرد و باعث به‌وجود آمدن دلبستگی‌ایمن در کودکان شود .

٢. کیفیت پرستاری از کودک:‌‌

مادر یا مراقب باید در کنار کودک حضور داشته و نیازهای اساسی کودک مثل غذا را در اسرع وقت برآورده سازد . پاسخ‌دهی سریع ، منظم و مناسب مادران به علايم نوزادان و نگهداری محبت‌آميز آن‌ها ، با ايمن‌بودن دلبستگی ارتباط دارد . مادر هنگام ارتباط با کودک نباید خسته و بی‌حوصله باشد و به کودک بی‌توجهی کند یا این‌که بیش‌از اندازه به کودک توجه کند .

٣. ویژگی‌های کودک:

دلبستگی حاصل یک رابطه و تعامل دو نفره بین والد و مراقب است٬ بعضی از نوزادان بی‌قرار هستند و بیشتر گریه می‌کنند و بعضی به‌اصطلاح خوش‌اخلاق‌تر هستند . عواملی مانند تولد زودرس و بیماری نوزاد٬ نگهداری از نوزاد را برای والدین سخت‌تر می‌کند. اگر والدین وقت و حوصله کافی برای پرستاری از نوزاد داشته باشند و نوزاد هم بیماری خاص و شدیدی نداشته باشد ، نوزاد مراحل دلبستگی را به خوبی طی خواهد کرد.

٤. شرایط خانوادگی:

نوع رفتاری که والدین با کودک دارند از مهم‌ترین شرایط خانوادگی است . والدینی که خودشان مورد بی‌مهری پدر و مادرشان قرار گرفته‌اند نباید با فرزندشان هم همان‌طور رفتار کنند ، باید پدر و مادرشان را ببخشند و سعی کنند خودشان والدین خوبی باشند.

٥. خلق و خوی کودک:

دلبستگي حاصل یک تعامل دو نفره است و رفتار مادر با نوزاد تا حد زیادی تابعی از رفتار خود نوزاد است . بعضی نوزادان خلق و خوی دشوار دارند و برخی خلق و خوی ملایم دارند که عامل تعیین کننده‌ای برای رفتار مادر با نوزاد است.

 

عوامل موثر بر دلبستگی‌ ایمن را بررسی کردیم، مطالعه بیشتر در مورد دلبستگی ایمن

 

عوامل موثر بر دلبستگی‌ ایمن - سروهانا

, , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید