اخبار و مقالات

تیر 9, 1399

دروغ گویی در کودکان

  دروغ گویی در کودکان یک پدیده­‌اجتماعی‌معمول است. اغلب درسنین پیش از مدرسه بین 2 تا 4 سالگی دربسیاری از بسترهای #اجتماعی‌ بااهدافی متفاوت اتفاق می­‌افتد .این‌تلاشهای عمدی برای فریب­‌کاری ممکن است موجب نگرانی­‌والدین شود. که‌شاید فرزندشان دچار #انحراف_اجتماعی است . اما،از دیدگاه #روانشناسی_رشد دروغ‌گویی در کودکان به‌ندرت ناشی از نگرانی و یا اضطراب است .
اغلب دروغ‌گفتن یکی‌از اولین نشانه‌های#رشد_فرضیه_های_ذهنی درکودکان است . به معنای آگاهی‌داشتن از این است که دیگران می‌توانندخواسته‌هایی متفاوت داشته‌باشند و همچنین نشانه باور‌داشتن به خود و احساس‌کردن خویش می‌باشد. برای‌مثال وقتی کودک به‌طور گمراه­‌کننده‌­ای ادعا می­‌کندکه والدین به او اجازه داده­‌اند  بستنی بخورد درواقع از این آگاهی نسبت به ذهن­‌دیگران استفاده  می­‌کند ولی برداشت آنها اشتباه است .

دلایل دروغ گویی در کودکان
 دروغ گویی درکودکان به دلایل مختلف مختلفی شکل می‌گیرد. که در روند #رشد_‌اجتماعی آن‌ها بسیار‌مهم است . اکثر کودکان ‌زیر6سال به‌دلیل اینکه هنوز تفکر انتزاعی درآنها شکل نگرفته‌است،تفاوت بین خیال‌و واقعیت را نمی‌توانند درک‌‌کنند . به‌همین دلیل بسیاراز مطالبی که می‌گویند از خیال پردازی‌ها و فانتزی‌های آن‌ها ‌نشات می‌گیرد و آن را نباید به‌پای دروغ‌گویی گذاشت.                                                                                                          یکی دیگراز دلایلی که کودکان دروغ‌ می‌گویند کمال‌گرایی بیش ازحد والدین هست . والدینی که هیچ‌گونه اشتباه و خطایی را از جانب کودکشان نمی‌پذیرند و هرگونه خطایی را با سرزنش و تنبیه شدید پاسخ می‌دهند،کودکانی دروغ‌گو بار می آورند.                                                                                 والدین دروغ‌گو فرزندان راستگو نخواهند داشت. کودکان مارا نظاره می‌کنند . مادامی که والدین به هربهانه از جمله کمبود اعتماد به‌فس و یا از روی عادت دروغ می‌گویند نمی‌توانند انتظار داشته باشند که فرزندانشان راستگو باشند .

والدین و معلمین می­ توانند به چند روش راستگویی را در کودکان تقویت کنند .
از تنبیه شدید و نامتناسب با رفتارکودک خودداری کنید . تحقیقات نشان داده­‌است کودکانی که درمدرسه و خانواده با تنبیهات شدید وفیزیکی مواجه شده بودند،درمقایسه با کودکانی که با تنبیهاتی مانند محرومیت از بازی و یا موقعیت­های دلخواه مواجه شده ­بودند بیشتر دروغ می‌گفتند .

  • فرزندان خانواده­‌هایی که تاکید افراطی بر پیروی از قوانین و چارچوب‌ها دارند ودر بین آنها #گفتگوی_فعال وجود ندارد . میزان بیشتری به دروغ‌گویی روی می­‌آورند. تا آنجا که می‌توانید با کودک خود صحبت کنید. اجازه‌دهید تا رفتارش را توضیح دهد و احساسش را بیان کند و از بیان حقیقت به شما ترس نداشته‌باشد .
  • در مورد مباحث و سناریوهای اخلاقی و عاطفی با کودکان گفتگو کنید. از طریق #قصه_گویی و #داستان آنهارا راهنمایی کنید . این هدایت و  #حمایت_عاطفی منجربه تشویق راستگویی در آنها شده .باعث می شود که متوجه‌شوند که دروغ‌گفتن آنها می‌تواند به دیگران آسیب‌رسانند .از این که خود آن‌ها بعد از دروغ گفتن چه احساسی را تجربه خواهندکرد نیز آگاه می‌شوند
  • ابتدا مطمئن شوید که دروغ او واقعا یک دروغ است . کودکان گاهی درسنین پایین علاقه دارند که واقعیت را با خیال درآمیزند.  این رفتار بخشی   ازمراحل #رشد_ذهنی آنها است و آن‌را نباید به‌پای دروغ‌گویی­ کودک گذاشت.
  • اگر کودک در باره سوء­استفاده فیزیکی و جنسی گزارش داد ابتدا به او گوش دهید .حتمن آن را مورد بررسی قرار دهید . اگردرست نباشد معمولا دلیل خاصی برای دورغ گفتن دراین رابطه وجود دارد .
  • برای پرورش مهارتهای کودکانتان می توانید از بازی هانا استفاده کنید .

    برای مطالب بیشتر در این زمینه می توانید در وبینار های ما در فارگو شرکت کنید.

    دیدگاهتان را بنویسید